Armando

(1929-2018) Pseudoniem van H.D. van Dodeweerd. Behalve dichter en prozaschrijver ook journalist, beeldend kunstenaar, violist en acteur. Hij onderscheidde zich o.a. door typografisch experimenteel vormgegeven poëzie. Zijn Verzamelde gedichten verschenen in 1999. Fascinatie voor de Tweede Wereldoorlog vormt een belangrijk thema, ook in zijn proza: De straat en het struikgewas (1988) en We waren zo heerlijk jong. Duitse herinneringen (1999). Armando's werk is vele malen bekroond en in 2011 ontving hij de VSB-poëzie prijs (nu Grote Poëzie Prijs) voor Gedichten 2009.
Zie ook Nederlandse beeldende kunst na 1850.

Quizvraag v/d week

Woord v/d week

Meest gezocht deze week

Wie was de eerste Nederlandse vrouw die arts werd en aan de universiteit promoveerde?


JUIST!NIET JUIST!

Aletta Jacobs

egocentrisme en egoïsme

Twee persoonlijkheidseigenschappen die door anderen als onplezierig en onaangenaam worden ervaren.
Bij egocentrisme is het alsof de persoon zich niet wil en kan verplaatsen in de gedachten, gevoelens en belangstellingen van de ander. Alles wat gebeurt wordt uitsluitend gezien vanuit het ik, waarbij de eigen belangstellingen en belangen de waarneming beheersen en de communicatie met anderen eenzijdig kleuren.
Bij egoïsme wil de persoon zichzelf telkens bevoordelen, ook als dat ten koste van anderen gaat. De egoïst denkt zo min mogelijk aan de belangen en behoeften van anderen, ook als hij of zij dat wel kan. De egoïst haalt naar zich toe en geeft niet om of aan de ander.
Egocentrisme is een eigenschap van het waarnemen en denken, egoïsme van het handelen.