Georges Braque

Georges Braque(1882-1963) was een Franse schilder, met Picasso grondlegger van het kubisme en de collage. Als reactie op het fauvisme negeerden Braque en Picasso de kleur en concentreerden zij hun vernieuwend onderzoek op de structuur van de vorm. Dat was in het voetspoor van Cézanne, die al was begonnen een onderwerp op te delen in afzonderlijke elementen. Braque en Picasso plaatsten de elementen boven en naast elkaar en bouwden daarmee een nieuwe geschilderde ('kubistische') ruimte.
De meeste ideëen kwamen van de bescheiden en rustige Braque, Picasso was meer de handige uitvoerder. Aan de wonderbaarlijke samenwerking tussen beiden kwam een einde omdat Braque in 1914 in dienst moest. Hij kwam levend hoewel gewond uit de oorlog en begon weer heel eenvoudig en mooi te schilderen zoals hij al gedaan had vóór Picasso in zijn leven kwam. Hij werd daarna ook bekend door zijn ovalen, door beeldhouwwerk en gebrandschilderd glas.

Quizvraag v/d week

Woord v/d week

Meest gezocht deze week

Wie was de eerste Nederlandse vrouw die arts werd en aan de universiteit promoveerde?


JUIST!NIET JUIST!

Aletta Jacobs

egocentrisme en egoïsme

Twee persoonlijkheidseigenschappen die door anderen als onplezierig en onaangenaam worden ervaren.
Bij egocentrisme is het alsof de persoon zich niet wil en kan verplaatsen in de gedachten, gevoelens en belangstellingen van de ander. Alles wat gebeurt wordt uitsluitend gezien vanuit het ik, waarbij de eigen belangstellingen en belangen de waarneming beheersen en de communicatie met anderen eenzijdig kleuren.
Bij egoïsme wil de persoon zichzelf telkens bevoordelen, ook als dat ten koste van anderen gaat. De egoïst denkt zo min mogelijk aan de belangen en behoeften van anderen, ook als hij of zij dat wel kan. De egoïst haalt naar zich toe en geeft niet om of aan de ander.
Egocentrisme is een eigenschap van het waarnemen en denken, egoïsme van het handelen.