Marshallplan
Het Marshallplan, ook wel Europees Herstel-Programma genoemd, moest na de Tweede Wereldoorlog de Europese economie weer op de been helpen door dollarleningen en schenkingen van de Verenigde Staten.
Het Marshallplan stimuleerde tegelijkertijd de Europese economische samenwerking, want de zestien 'Marshalllanden' richtten de Organisatie voor Economische Samenwerking (later de OESO geworden) op om de behoeften te berekenen en de hulp te verdelen. Nederland kreeg tot 1952 ruim 1 miljard dollar aan schenkingen en langlopende leningen.
Wie was de eerste Nederlandse vrouw die arts werd en aan de universiteit promoveerde?
egocentrisme en egoïsme
Twee persoonlijkheidseigenschappen die door anderen als onplezierig en onaangenaam worden ervaren.
Bij egocentrisme is het alsof de persoon zich niet wil en kan verplaatsen in de gedachten, gevoelens en belangstellingen van de ander. Alles wat gebeurt wordt uitsluitend gezien vanuit het ik, waarbij de eigen belangstellingen en belangen de waarneming beheersen en de communicatie met anderen eenzijdig kleuren.
Bij egoïsme wil de persoon zichzelf telkens bevoordelen, ook als dat ten koste van anderen gaat. De egoïst denkt zo min mogelijk aan de belangen en behoeften van anderen, ook als hij of zij dat wel kan. De egoïst haalt naar zich toe en geeft niet om of aan de ander.
Egocentrisme is een eigenschap van het waarnemen en denken, egoïsme van het handelen.
