Prins Claus
Prins der Nederlanden, jonkheer van Amsberg (1926-2002) echtgenoot van Beatrix, vader van hun drie zonen. Na aanvankelijke aarzeling onder de Nederlandse bevolking wegens zijn (alweer!) Duitse komaf, hij had gediend in de Duitse Wehrmacht en lid van de Hitlerjugend was geweest, gaf de Tweede Kamer na uitvoerig onderzoek toestemming voor het huwelijk. Hij werd een alom gewaardeerde en zelfs geliefde Nederlander.
Tijdens de bijna 40 jaar van zijn leven als prins-gemaal behield hij zijn grote liefde voor Afrika waar hij als Duits diplomaat gewerkt had. Hij deed veel voor de ontwikkelingssamenwerking in het algemeen en de Afrikaanse cultuur in het bijzonder.
Sinds 1991 leed hij aan depressieve stoornissen en de ziekte van Parkinson. Bij zijn zeventigste verjaardag, in 1996, werd het Prins Claus Fonds opgericht met als doel culturele kennis te vergroten en een goede wisselwerking tussen cultuur en ontwikkeling te bevorderen. Door dat fonds worden jaarlijks de 'Prince Claus Awards' uitgereikt en worden culturele projecten gesteund in Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
Wie was de eerste Nederlandse vrouw die arts werd en aan de universiteit promoveerde?
egocentrisme en egoïsme
Twee persoonlijkheidseigenschappen die door anderen als onplezierig en onaangenaam worden ervaren.
Bij egocentrisme is het alsof de persoon zich niet wil en kan verplaatsen in de gedachten, gevoelens en belangstellingen van de ander. Alles wat gebeurt wordt uitsluitend gezien vanuit het ik, waarbij de eigen belangstellingen en belangen de waarneming beheersen en de communicatie met anderen eenzijdig kleuren.
Bij egoïsme wil de persoon zichzelf telkens bevoordelen, ook als dat ten koste van anderen gaat. De egoïst denkt zo min mogelijk aan de belangen en behoeften van anderen, ook als hij of zij dat wel kan. De egoïst haalt naar zich toe en geeft niet om of aan de ander.
Egocentrisme is een eigenschap van het waarnemen en denken, egoïsme van het handelen.
