Koninklijke olie
De Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Petroleum Bronnen in Nederlandsch-Indie, werd opgericht in 1890 in Den Haag. Doel was de winning en raffinage van aardolie die in de voorgaande jaren olie gevonden was op Sumatra, ten noorden van Medan,
Onder leiding van J.B.Aug. Kessler, in 1891 in dienst gekomen en in 1893 tot directeur benoemd, werd na grote moeilijkheden met succes de productie van lampolie gestart. In 1896 trad Henri Deterding naast Kessler toe tot de directie om leiding te geven aan de export van de lampolie.
In 1900 nam Deterding, na de onverwachte dood van Kessler, de algehele leiding over. Onder zijn bewind groeide het bedrijf uit tot een van de grootste olieondernemingen in de wereld. Naast lampolie werden benzine en dieselolie steeds belangrijker, bijvoorbeeld voor auto's, vliegtuigen en de scheepvaart.
In 1907 brachten de Koninklijke Olie en de Shell Transport and Trading Company al hun belangen onder in de Koninklijke Shell Groep, later Royal Dutch Shell.
Wie was de eerste Nederlandse vrouw die arts werd en aan de universiteit promoveerde?
egocentrisme en egoïsme
Twee persoonlijkheidseigenschappen die door anderen als onplezierig en onaangenaam worden ervaren.
Bij egocentrisme is het alsof de persoon zich niet wil en kan verplaatsen in de gedachten, gevoelens en belangstellingen van de ander. Alles wat gebeurt wordt uitsluitend gezien vanuit het ik, waarbij de eigen belangstellingen en belangen de waarneming beheersen en de communicatie met anderen eenzijdig kleuren.
Bij egoïsme wil de persoon zichzelf telkens bevoordelen, ook als dat ten koste van anderen gaat. De egoïst denkt zo min mogelijk aan de belangen en behoeften van anderen, ook als hij of zij dat wel kan. De egoïst haalt naar zich toe en geeft niet om of aan de ander.
Egocentrisme is een eigenschap van het waarnemen en denken, egoïsme van het handelen.
