Filips II

Filips II (1527-1598) was de enige zoon van keizer Karel V. Hij heerste over het Spaanse Rijk, in die dagen de grootste koloniale mogendheid, waartoe ook de Nederlanden behoorden. Filips II wierp zich op als leider van de hervormingen binnen de katholieke kerk (contrareformatie) en bestreed het toenemende protestantisme in het noordelijke deel van de Nederlanden met harde hand. Filips II is 'de koning van Hispanje' die door Willem van Oranje– leider van de Nederlandse Opstand – 'altijd werd vereerd', blijkens de rond 1570 geschreven tekst uit het Wilhelmus.

Quizvraag v/d week

Woord v/d week

Meest gezocht deze week

Wie was de eerste Nederlandse vrouw die arts werd en aan de universiteit promoveerde?


JUIST!NIET JUIST!

Aletta Jacobs

egocentrisme en egoïsme

Twee persoonlijkheidseigenschappen die door anderen als onplezierig en onaangenaam worden ervaren.
Bij egocentrisme is het alsof de persoon zich niet wil en kan verplaatsen in de gedachten, gevoelens en belangstellingen van de ander. Alles wat gebeurt wordt uitsluitend gezien vanuit het ik, waarbij de eigen belangstellingen en belangen de waarneming beheersen en de communicatie met anderen eenzijdig kleuren.
Bij egoïsme wil de persoon zichzelf telkens bevoordelen, ook als dat ten koste van anderen gaat. De egoïst denkt zo min mogelijk aan de belangen en behoeften van anderen, ook als hij of zij dat wel kan. De egoïst haalt naar zich toe en geeft niet om of aan de ander.
Egocentrisme is een eigenschap van het waarnemen en denken, egoïsme van het handelen.